Disease-Mongers: W jaki sposób lekarze, firmy farmaceutyczne i ubezpieczyciele sprawiają, że czujesz się chory

Zmartwiony dobrze przedstawia dylemat leczenia w naszym medycznym systemie zorientowanym na technologię. Lynn Payer, autor książki Disease-Mongers, oskarża lekarzy, firmy farmaceutyczne i ubezpieczycieli o wykorzystywanie lęków pacjentów do finansowego zysku. Jej książka, skierowana do świeckich widzów, ujawnia to, co nazywa niszczeniem chorób , proces przekonywania ludzi, którzy są zdrowi, a przynajmniej bezobjawowi, że wymagają pomocy medycznej. Jej tytuły rozdziałów to litania aktów oskarżenia: Medykalizacja menopauzy , Diseasing czynników ryzyka , Tworzenie sercowych kalek . Chociaż przyznaje, że dziennikarze medyczni, a nawet sami pacjenci, odgrywają w tym procesie rolę, ujawnia się jej podtytuł. jej stronniczość. Płatniczka jest najlepsza, gdy dokumentuje podstępne sposoby, w jakie świadomość zdrowia zamienia się w chorobę w umyśle pacjenta. Prosi nas, aby rozważyć korzyści wynikające z obniżenia umiarkowanie podwyższonego poziomu cholesterolu w stosunku do psychologicznego wpływu znakowania pacjentów na ryzyko chorób serca. Ma wprawne oko na pułapkę statystyczną, powołując się na manipulację statystykami, by przecenić ryzyko, jak na przykład jedna na dziewięć szansa na raka piersi, który niepotrzebnie straszy kobiety, które w danym roku są o wiele mniej narażone. Płatnik pokazuje, jak dziennikarze często łączą wskaźniki rozpowszechnienia w oparciu o najszerszą definicję stanu (np. Echokardiograficzne dowody na wypadnięcie płatka zastawki mitralnej) z danymi dotyczącymi zachorowalności i śmiertelności w poważnie dotkniętej podgrupie (pacjenci z ciężką niedomykalnością mitralną), aby uchwycić nagłówki.
Z drugiej strony, w swojej gorliwości, by stworzyć złoczyńcę, Payer czasami traci wiarygodność. Na przykład twierdzi, że lekarze leczyć codzienne zmęczenie, aby stworzyć syndrom chronicznego zmęczenia. Zasadniczo nie docenia roli grup wsparcia pacjentów i mediów w promowaniu tej choroby. Beztrosko ignorując problemy związane z drugorzędnym zyskiem, certyfikacją niepełnosprawności i przewlekłą depresją, sugeruje, aby lekarze przestrzegali zaleceń dr Richarda Huhna i mówili pacjentom: Nie zawsze istnieje wyjaśnienie i nie zawsze istnieje rozwiązanie: Pacjent musi być aby to zrozumieć, a następnie musi zaakceptować sytuację najlepiej jak to możliwe i, być może, śmiać się z tego. W całej książce zakłada również, że wszyscy lekarze pracują w systemie opłat za usługę, gdzie osobiście skorzystają finansowo z zamawiania danego testu lub procedury. Nawet w prywatnej praktyce często tak nie jest, a w organizacji opieki zdrowotnej odwrotność może być prawdą.
Płatnik to dobry dziennikarz i zabawny pisarz. Temat nadmedycyzowania naszego społeczeństwa ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza, że debata na temat kontrolowania kosztów leczenia się nagrzewa. Płatnik ma rację: my w zawodach związanych z opieką zdrowotną powinniśmy uznać naszą rolę w promowaniu interwencji medycznej w zakresie problemów w życiu i podwyższania czynników ryzyka do poziomu choroby. Ale do tanga potrzeba dwóch. Chirurdzy plastyczni nie byli w stanie przekonać kobiet do posiadania implantów piersi, jeśli czuli się bezpiecznie w swoim wizerunku. Gdyby pacjenci nie byli tak zachwyceni iluzją technologicznego rozwiązania niepokoju, firmy farmaceutyczne nie zyskałyby tak hojnie Jako, że Payer, który jest także autorem medycyny i kultury (New York: Henry Holt, 1988), dobrze wie, że lekarze odzwierciedlają wartości kultury, której służą.
Toni Martin, MD
235 West MacArthur Blvd., Oakland, CA 94611

[hasła pokrewne: piperine forte w aptece, megamed bełchatów, węzeł virchowa ]